Home
Facebook Twitter
Overlay
SkillsUSA Local Competition Winners
Posted On:
Tuesday, January 17, 2017
News Image

Limestone County Career Technical Center

Local Competition – January 14, 2017 

*Design Drafting winners will be posted when available

Auto Technology
First Brian Tipton West Limestone High School
Second Preston Nickers Clements High School
Third Baley Pepper East Limestone High School / Success Academy
Carpentry   
First Korey Clemmons Clements High School
Second Dustin Townsend Ardmore High School
Collision Repair Technology
Paint & Refinishing, 2nd & 3rd Year
First Mason Pylant West Limestone High School
Second Levi Yeates West Limestone High School
Third (tie) Damone Crutcher Tanner High School
  Matt McNatt Ardmore High School
Non-Structural Repair, 2nd & 3rd Year
First Devin Pilk Elkmont High School
Second Austin Mills West Limestone High School
Third Alec Johnston East Limestone High School
CNC Milling Technician
First Houston Partridge East Limestone High School
Cosmetology
First Paige Kennick East Limestone High School
Men's Hair Design   
First Carissa Jones West Limestone High School
Second Jessie Curry West Limestone High School
Nail Technology   
First Kaitlynn Norman Elkmont High School
Design Drafting
Architectural Design
First Trevor Nykanen  
Second Sierra Napoleon  
Third Willy Balderrama  
Basic Drafting
First Michael Badner  
Second Shaw Sandy  
Engineering Design
First Austin Funkhouser  
Diesel Technology
First Landon Porter West Limestone High School
Second Tyler Goode Tanner High School
Third Justin Williams Elkmont High School
Fourth Trevor Clark West Limestone High School
Firefighting
Physical Abilities
First Hunter Newby East Limestone High School
Second Caleb Hanback East Limestone High School
Third Andrew Teeples Elkmont High School
HVAC
First Nick Thompson Ardmore High School
Information Technology: Networking
First Robert Morley Clements High School
Second Justin Woosley Elkmont High School
Third Evan Gokey East Limestone High School
Law Enforcement
Crime Scene Investigation
First Kelsi McKinney East Limestone High School
  Allie Clark Ardmore High School 
  Taylor Anerton Elkmont High School
Second Precious Hines Tanner High School
  Kandace Wilson West Limestone High School
  Micah Boles-White Athens High School
Patrol Officer
First Parker Sims East Limestone High School
Welding
Advanced Welding
First Skylar Swearinger Clements High School / Success Academy
Second Sam Long West Limestone High School
Beginning Welding
First Micah Bates West Limestone High School
Second Hunter Wallen East Limestone High School
View all Highlights